"Fandíme královédvorskému volejbalu"

Muži: TJ Slavia HK – VK DK

Královéhradecké derby královských měst bez krále

1. zápas TJ Slavia HK – VK DK 0:3 (-13,-21,-24)

Ve druhém dvojzápase druhé poloviny sezóny nás čekal druhý od konce – Slavia Hradec Králové. Zápas byl přesunut na neděli, takže jsme se ustrojili stejně jako každou jinou neděli na běžky, ovšem tentokrát jsme místo hor vyrazili do ledového království haly TJ Slavia. Už v sobotu večer jsme znali všechny výsledky ostatních zápasů a bylo jasné, že pokud vyhrajeme oba zápasy, půjdeme na bednu, která je v této sezóně naším cílem. Proti předposlední Slavii nic nereálného, ale trochu nám to stěžoval počet hráčů. Nemoc vyřadila tentokrát Negra, Mrca dal přednost výpomoci Kostelci v KP1, předseda byl vytížen ředitelováním a nahravač Uno, náš mistr světa ve skákání šipek do brouzdaliště, stále rehabilituje zlomeninu zápěstí. Suma sumárum, 8 statečných + libero. Na zápas jsme ladili formu dlouho dopředu – pondělní trénink byl pro nulovou účast zrušen, takže jsme se sešli až v pátek a to bohužel jen v 6 a bez nahrávače, takže jsme nejvíce času věnovali bagu 3 na 3.

No teď už taky něco k zápasu. Nastoupili do něj nestřídatelný a nestárnoucí veterán Hulis jako hlavní dirigent, s ním na kříži Vítek B., smečaři Tomáš s Jardou, na bloku Důša s Jetelem. Na liberu Víťa Lukáš, na lavičce nažhavený hradečák a blokař Sekyrka a univerzálo-smečař Séba. To Slavia nasadila tým o poznání mladší a méně zkušený. První set to vypadalo, že jsme si spletli hřiště (na Slavii jich je hned 6 vedle sebe) a hrajeme nějakou mládežnickou kategorii. Odpovídal tomu i průběh, naší bezchybnou hrou jsme hradeckou omladinu nepustili k ničemu a přejeli jsme je se třináctkou. Přejíždění třináctek však (možná vyjma Důši) není úplně náš styl, a tak jsme v dalším setu hráli vyrovnanější partii. Slavia trochu prostřídala a poslala do hry zkušenější hráče, my jsme však měli stále navrch, dařilo se všem, nejvíc asi Vítkoj z handy i doskoku. Příjem padal přímo do čtverečku a Hulis se skoro nemusel pohnout. Totéž se ovšem nedalo říct o příjmu domácích. Ty nasadili do hry nové, pro nás neznámé libero, které se po několika minelách v úvodu zápasu stalo terčem všech našich servisů. Jeho „forma“ pokračovala i v druhém setu a tak se opakovaně z hřiště ozývali rasistické hlášky typu „Všichni do černýho!“.  Tato taktika se nám bohužel vymstila, protože do druhého zápasu už náš žolík nenastoupil, ale o tom později. Druhý set jsme nakonec vyhráli o 4 body, za zmínku stojí ještě červená karta z matematiky pro hradeckého blokaře, který zapomněl počítat do tří a daroval nám tak 1 trestný bod. Třetí set už Slavia prostřídala úplně a nasadila to nejlepší co měla k dispozici. Úvod setu se nám i tak vydařil, vedli jsme 10:6, následně se hra zdramatizovala a přišlo srovnání na 19:19. Několik nevynucených chyb a zásek v jednom postavení zapříčinil obrat Slavie na 24:22. Set už byl takřka ztracený, jenže v tu chvíli se domácí smečař dopustil nevynucené chyby a první setbol tak byl odvrácen. Druhý setbol jsme odvrátili po neskutečné náhře z deblové čáry středem sítě, odkud Důša ze třetího patra paneláku vypustil raketu doprostřed válu – není nad to hrát v koncovce na jistotu! Po infarktovém odvrácení dvou setbolů jsme měli psychicky navrch, podávající Jetel v poli zastoupil libero dvěma neskutečnými zoby v diagonále a rázem bylo nabito na další bod. Nakonec otočka ze stavu 24:22 na 24:26 a výhra 3:0 byla na světě.

2. zápas TJ Slavia HK – VK DK 3:0  (24,21,21)

Druhý zápas začal po dlouhé obědové pauze, ani ta však některým nestačila na to, aby strávili lehká jídla typu mexické burrito, steak či tatarák s hromadou topinek. Možná i proto se nám úvod do zápasu nepovedl a to i přes domácí atmosféru, kterou nám vytvořili naše kadetky, které dokázaly překřičet slávistický kotel čítající asi 4 postarší diváky, kteří působili dojmem, že zrovna šli okolo a v mrazivém počasí se přišli jen „ohřát“ (v hale TJ Slavia je přes zimu totiž parádně vytopeno). Domácí trenér Kulhánek do odvety zamíchal se sestavou, vyměnil již zmiňované balonodpuzující libero za jednoho ze smečařů, do hry vpustil druhého nahrávače a najednou Slavia působila jako úplně jiný tým. Nechali jsme si trochu ujet vlak a pustili Hradečáky do 5 bodového vedení. Přestože jsme se v závěru setu vzpamatovali, nakonec už bylo pozdě a úvodní sadu jsme prohráli nejtěsnějším rozdílem 25:23. Další 2 sety měly bohužel dost podobný průběh, v důležitých momentech si vždy někdo z nás vybral slabší moment a dopustil se nevynucené chyby v útoku či na servisu, Slavie o dost lépe podávala a mladým hráčům na smeči i na postu univerzála se oproti prvnímu zápasu dařilo téměř vše na co sáhli. Hrál se docela koukatelný volejbal, občas trochu vyšperkovaný drobnější hádkou v našem týmu, ale i se soupeřem, kde především nejmenovaný nahravač (ano, byl to Zdenda) chrlil tradičně jednu perlu za druhou, a tak jsme opět mohli slyšet hlášky typu: „Řekni mu kolik ti je, řekni mu tooooo“, nebo „Vo malýho veeen, vo malýho veeen!“ Bohužel ani to nás nevyburcovalo natolik, abychom zápas otočili a druhý i třetí set jsme prohráli rozdílem 4 bodů.

Ztráta 3 bodů nás ve vyrovnané tabulce mrzí, ale nutno dodat, že Slavia si body zlepšeným výkonem v druhém zápase zasloužila.  Další zápas odehrajeme již tuto sobotu doma proti Malé Skále, v odvetě bychom rádi navázali na výkon z první půlky sezóny, kdy jsme ze Skály dovezli plný počet bodů. Přijďte nám zafandit od 10 nebo 14 h do haly ZŠ Strž, občerstvení zajištěno! 🙂